Izvedba Evropske noči raziskovalcev 2022

Na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani smo 30. septembra 2022 ponovno v živo izvedli Evropsko noč raziskovalcev - Humanistika, to si ti!,  ki tokrat nosi naslov »Človek živali in žival človeku«.  Za okoli 150 vedoželjnih obiskovalcev, od tega približno 90 otrok, je skrbela 25 članska ekipa zaposlenih in študentov, ki si zasluži vse pohvale. Obiskovalci so na Fakulteti za farmacijo lahko izbirali med 9 aktivnostmi, ki so potekale v laboratorijih in/ali predavalnicah. Skozi slednje so obiskovalci dobili odgovore na vprašanja, kot so:  Kako svetijo kresničke?  Kako lahko izoliramo DNA – molekulo življenja iz različnih materialov? Kako se izdela šampon za hišnega ljubljenčka in kako leščilo za ustnice iz čebeljega voska? Kaj se skriva za izrazi slončkova zobna pasta, magične gliste in nanopajek? Katera zdravila so živalim prijazna? Kakšna je vloga lekarne in lekarniških farmacevtov pri varni in učinkoviti uporabi (veterinarskih) zdravil? So računalniške metode -alternativa testiranju na živalih? Kako zdravimo simptome pasje demence?

Pri projektu Evropska noč raziskovalcev smo na glavnem odru prireditve sodelovali tudi z izvedbo okrogle mize o etiki uporabe živalskih modelov v raziskavah v farmaciji in medicini ter z online prikazom laboratorijskega dela z živalskimi celičnimi linijami. V okviru projekta smo že v poletnih mesecih obiskali tudi 4 skupine vrtčevskih otrok in približno 60 šolarjev, ki smo jim predstavili poklic farmacevta. Ocenjujemo, da je Evropska noč raziskovalcev – Humanistika, to si ti! zelo dobro uspela in se veselimo prihodnje, ki bo 29. septembra 2023 in bo duhu projekta ponovno razširjala naša obzorja in naše obete delala prijaznejše.

Vabimo vas, da si utrinke iz dogodka ogledate v fotogaleriji, dostopni tukaj.