4th Delavnica ADVANCE – Zdravila za napredno zdravljenje
Delavnica ADVANCE – Zdravila za napredno zdravljenje je potekala med 10. in 14. junijem 2024 v Ljubljani. Intenzivni petdnevni program je udeležencem omogočil celovito razumevanje namena in izzivov, povezanih s celičnimi in genskimi terapijami. Učni načrt je pokrival širok spekter tem, vključno z znanstvenimi napredki, proizvodnimi procesi, regulativnimi zadevami in poslovnimi strategijami na področju zdravil za napredno zdravljenje.
V poletni šoli je sodelovalo 16 udeležencev iz različnih sektorjev razvoja zdravil za napredno zdravljenje. Med uglednimi predavatelji na delavnici so bili strokovnjaki s področja:
- Matjaž Jeras, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za farmacijo
- Janja Zupan, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za farmacijo
- Maša Kandušer, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za farmacijo
- Helena Haque Chowdhury, Univerza v Ljubljani, Medicinska fakulteta
- Simon Hawlina, Univerzitetni klinični center, Ljubljana
- Nataša Tozon, Univerza v Ljubljani, Veterinarska fakulteta
- Mitja Kos, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za farmacijo
- Eva Repovš, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta
- Grega Strban, Univerza v Ljubljani, Pravna fakulteta
- Samo Zver, Univerzitetni klinični center, Ljubljana
- Urška Potočar, strokovnjakinja za GMP in QA
- Suzana Vidic in Simona Humar, Javna Agencija za zdravila in medicinske pripomočke RS
- David Morrow, EATRIS, Nizozemska
- Dunja Urbančič, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za farmacijo
- Martina Gobec, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za farmacijo
Poleg informativnih in v prakso usmerjenih predstavitev je poletna šola udeležencem omogočila dragocen vpogled v delo znotraj laboratorija, certificiranega za GMP. Udeleženci so reševali problem ocene tveganja in pripravo laboratorijev za delo z gensko spremenjenimi organizmi. Program je bil skrbno zasnovan za spodbujanje interaktivne komunikacije in izmenjave izkušenj med udeleženci.
Tekom tedna so udeleženci sodelovali v skupinah po 4 na projektni nalogi, ki je bila povezana z razvojem, proizvodnjo in tržnim uvajanjem izbranega zdravila za napredno zdravljenje. Zadnji dan je bil namenjen predstavitvam in ocenjevanju s strani znanstvenega odbora. Pred udeležbo na poletni šoli so morali vsi udeleženci opraviti spletni tečaj Uvod v področje zdravil za napredno zdravljenje ali spletni tečaj o celičnih in genskih terapijah, ki ga ponuja EATRIS Transmed Academy.
Kotizacijo za poletno šolo je v celoti pokril program NOO ULTRA, ki ga sofinancirata MVZI in EU. Finančna podpora je pomembno prispevala k dostopnosti dogodka širokemu krogu udeležencev in spodbudila povezovanje snovalcev zdravil za napredno zdravljenje na slovenskem področju.
Nekaj vtisov udeležencev letšnje delavnice:
Dobra organizacija in razporeditev predavanj ter delavnic. Dovolj kratka in nazorna predavanja. Zelo dobro, da smo imeli praktične delavnice.
Delavnica je bila odlično izpeljana, organizirana in zasnovana. Izvedba v slovenščini je bila še toliko bolj uporabna za nas, ki trenutno delujemo v Sloveniji, ker se je dotaknila tudi lokalnih posebnosti in vpeljala slovensko terminologijo. Največja dodana vrednost poleg vsebinskega vidika pa je bilo mreženje z različnimi deležniki na področju ZNZ, ki smo se v tem tednu družili ob različnih nalogah spoznali veliko bolje, kot bi se samo ob predstavitvah.I enjoyed most discussing with other ATMP researchers and officials about shared problems and possible solutions!
Predstavitev bolnikovega pogleda; multidisciplinaren pogled na ZNZ - redko imamo priložnost stika s finančnim in socialnim vidikom, ki so ravno tako velik izziv kot nam bližji naravoslovni vidiki; veliko priložnosti za mreženje med udeleženci
Delavnica ADVANCE – zdravila za napredno zdravljenje je predstavljala dragoceno platformo za izmenjavo znanja, mreženje in sodelovalno učenje na dinamičnem področju zdravil za napredno zdravljenje.
asist. dr. Dunja Urbančič, mag. Maja Zalokar in prof. dr. Matjaž Jeras