Mitja Kos je predstojnik Katedre za socialno farmacijo, izredni profesor za področje socialne farmacije ter senator Fakultete za farmacijo.
V preteklih letih je bil nosilec in izvajalec trinajstih predmetov na dodiplomskih študijskih programih: Farmacevtska informatika, Uvod v farmacijo, Socialna farmacija (obvezni, alternativni, izbirni predmet), Farmacevtska administracija, kasneje Farmakoekonomika (izbirni predmet) ter Farmacevtsko trženje in upravljanje (izbirni predmet), Biomedicinska informatika II (izbirni predmet), Upravljanje in komunikacija v laboratorijski biomedicini, Izbrana poglavja iz biomedicinske informatike, Načrtovanje, analiza in interpretacija raziskav (izbirni predmet), Intelektualna lastnina, legislativa in regulative, Vodenje in upravljanje v farmacevtski industriji (izbirni predmet), Farmacevtsko trženje (izbirni predmet).
Ob prehodu praktičnega usposabljanja v dodiplomski študijski program Farmacija (2008) je razvil sistem delavnic pred, med in po usposabljanju v učnih centrih, ki vključujejo neposredne stike in igre vlog, kot tudi delo v virtualnem okolju na temo: farmakoterapija, komunikologija, farmacevtska skrb, legislativa in javno zdravje. Od leta 2010 je tudi koordinator ter nosilec praktičnega usposabljanja, kjer skupaj z mentorji iz prakse vzpostavlja pomemben segment strokovnega razvoja študentov farmacije.
Na podiplomskem študiju Biomedicina je nosilec in izvajalec modulov pri temeljnem predmetu Farmacevtske znanosti: Socialna farmacija, Zdravstvena ekonomika in Farmakoepidemiologija ter izbirnih predmetov Socialna farmacija s farmakoepidemiologijo, Farmakoekonomika, Farmakometrika ter Farmacevtska komunikologija, ki jih večinoma obiskujejo specializanti lekarniške in klinične farmacije.
Posebno pozornost posveča vgrajevanju modernih pedagoških oblik dela v pedagoški proces. Te vključujejo elemente problemsko orientiranega študija ter e-orodij. Zavezan je oblikovanju programov izobraževanja s ciljem pridobitve vnaprej definiranih kompetenc.
Osrednja tema njegovih raziskav je varnost in primerjalna učinkovitost zdravil, njihova dostopnost bolnikom ter racionalizacija in optimizacija njihove uporabe. V praksi je posebno prepoznano njegovo delovanje na področju vrednotenja zdravstvenih tehnologij in pri prenosu teorije farmakoekonomike iz akademskega nivoja v zdravstveno prakso. Posebno skrb posveča tudi aplikativno raziskovalnim aktivnostim z namenom doseganja z dokazi podprte lekarniške dejavnosti. Skupaj s kolegi iz prakse razvija nove vloge in storitve farmacevtov v zdravstvu.
Mitja je aktivni član Slovenskega farmacevtskega društva, kjer deluje kot predavatelj, moderator in organizator strokovnih in družabnih srečanj. Trenutno je tudi član izvršnega odbora Evropske mreže za farmacevtsko skrb PCNE (Pharmaceutical Care Network Europe) in njen predsednik.
Interes in zdravje pacientov mu predstavljata izhodišči in končna cilja njegovega delovanja. |