Raziskovalci Fakultete za farmacijo sodelovali pri odkritju, kako deluje D-cikloserin na molekularni ravni

Raziskovalca na Fakulteti za farmacijo, profesor dr. Stanislav Gobec in dr. Vita Godec, sta sodelovala pri raziskavi, ki jo je vodil profesor David Roper (Warwick’s School of Life Sciences) in dr. Luiz Pedro Carvalho (The Francis Crick Institute). V raziskavi so pojasnili, kako antibiotik D-cikloserin deluje na molekularni ravni. D-cikloserin je staro antibiotično zdravilo, ki je učinkovito pri številnih okužbah, npr. pri tuberkulozi, vendar se zaradi nekaterih neželenih učinkov pogosto uporablja kot zdravilo drugega izbora.

Raziskovalci so zdaj ugotovili, da deluje na zelo različne načine na več bakterijskih tarč. Članek, objavljen v Nature Communications, razkriva globlje razumevanje, kako se D-cikloserin veže na encim D-alanin-D-alanin-ligaza in se kemično spremeni po vezavi na encim.
Spojina, ki nastane po vezavi učinkovine v aktivno mesto encima, do sedaj še ni bila poznana in odpira možnost razvoja novih antibiotičnih zdravil, ki bi lahko imela manj neželenih učinkov.