5. simpozij Študentske sekcije Slovenskega farmacevtskega društva

Na 5. simpoziju Študentske sekcije Slovenskega farmacevtskega društva smo se potrudili razjasniti del širokega področja bioloških zdravil. Simpozij z naslovom Sodobna tarčna terapija – biološka in biološko podobna zdravila je potekal 19. 10. na Pravni fakulteti UL.

Prvi nas je v temo vpeljal prof. dr. Borut Štrukelj, mag. farm., ki je podal pregled bioloških zdravil od začetkov do danes in izpostavil glavne prelomne točke v razvoju. Naslednji je izr. prof. dr. Matjaž Jeras, mag. farm. opisal nevarnost imunogenosti in pojasnil različna testiranja jakosti teh zdravil in vitro. Po odmoru smo nadaljevali s kliničnim delom predavanj, kjer nam je prim. izr. prof. dr. Ivan Ferkolj, dr. med., spec. gastroenterologije predstavil uporabo bioloških in podobnih bioloških zdravil pri zdravljenju ulceroznega kolitisa in Crohnove bolezni; dr. Simona Borštnar, dr. med., spec. inter. medicine in inter. onkologije pa uporabo bioloških in podobnih bioloških zdravil v onkologiji. Pogled v lekarni zaposlenega farmacevta in kliničnega farmacevta na oddelku je opisala Teja Glavnik, mag. farm., spec. klin. farm. Po kosilu je sledilo predavanje s tehnološkega vidika, v katerem je dr. Roman Šink, mag. farm. zajel celoten razvoj in težave pri tehnoloških postopkih izdelave. Na koncu smo spoznali tudi regulativo in izzive v zakonodajnih postopkih s strani dr. Gašperja Marca, mag. farm., zaposlenega na JAZMP. Dogodek smo zaključili z nadvse poučno in zanimivo okroglo mizo, kjer so se  odpirala vprašanja o zdravilih sirote, uporabe bioloških zdravil pri otrocih, razpravljali smo o cenah terapij in slišali tudi mnenja o prihodnosti takšnega zdravljenja. Predavatelji so zaključili z nasveti in motivacijo za naš študij ter nas spodbudili k izpopolnjevanju na različnih znanstvenih področjih, za katera se zavzemamo. Veseli smo udeležbe vsakega izmed vas in se vam zahvaljujemo za prijazne odzive ter prekrasno soboto.

Organizacijska ekipa 5. Simpozija ŠSSFD