Prvo mesto za digitalno rešitev UL FFA na poletni šoli EIT Digital Summer School 2021

Luka Hiti in sodelavci, pod mentorstvom prof. dr Mitja Kosa in izr. prof. dr. Igorja Locatellija, so s skupino Outfit7 delili prvo mesto na poletni šoli EIT Digital Summer School 2021.

Digitalne tehnologije postajajo vse pomembnejše v farmacevtskem in širše biomedicinskem okolju, kljub temu pa se ne uporabljajo dovolj pogosto. Poletna šola EIT Digital Summer School 2021, ki deluje pod okriljem Evropske unije za digitalno preobrazbo Evropske unije (https://www.eitdigital.eu/), je zasnovana prav z namenom, da deležnikom pomaga pri digitalni preobrazbi. Potekala je v sodelovanju z Ekonomsko fakulteto Univerze v Ljubljani od 26. julija do 8. avgusta 2021.

Eden izmed ključnih izzivov, s katerimi se srečujemo v farmaciji, je polifarmakoterapija, predvsem pri starejših odraslih. Prav ti imajo težave tudi s pravilnim jemanjem zdravil, zaradi česar prihaja do neželenih učinkov, ki na eni strani škodijo pacientom, na drugi strani pa še dodatno bremenijo zdravstveni sistem. Za občutek, ocenjujejo, da je približno 7% hospitalizacij povezanih z neželenimi učinki zaradi neustrezne uporabe zdravil, ki bi jih lahko v veliki meri preprečili. Fakulteta za farmacijo je naslovila zgornji izziv na poletno šolo EIT Digital Summer School 2021 s ciljem, kako s pomočjo digitalnih orodij doseči sodelovanje pacientov pri zdravljenju z zdravili ob prehodu iz bolnišničnega v domače okolje.

Člani skupine so bili Luka Hiti, podiplomski študent Fakultete za farmacijo, Francesco Milano in Jessica Lucchetta, magistrska študenta informatike in poslovnih ved iz Italije. Iskanje rešitev je potekalo pod mentorstvom prof. dr. Mitje Kosa in izr. prof. dr. Igorja Locatellija in pod mentorstvom organizatorjev EIT Digital Summer School 2021, kot strokovnjakov s področja informatike, menedžmenta in podjetništva.

V okviru poletne šole je bil razvit koncept digitalne rešitve z namenom izmenjave informacij med zdravstvenimi delavci na primarnem in sekundarnem nivoju ter bolniki oz. njihovimi skrbniki. Posebno pozornost je bila namenja posredovanju informacij starejšim odraslim skladno z njihovo računalniško in zdravstveno pismenostjo.